niezdrowe dosładzanie

Nawet pozornie niskokaloryczne soki owocowe są często sztucznie dosładzane.
Fot. Albert Zawada / AG
Nadmierne spożycie cukrów dodawanych do żywności może prowadzić do poważnych zaburzeń w przemianach cholesterolu - donosi wydanie "Journal of the American Medical Association".

Wiele produktów spożywczych kupowanych przez nas w sklepie zawiera cukier - sztucznie dosładzane napoje gazowane, czekolada, ciasteczka, a nawet pozornie niskokaloryczne płatki śniadaniowe czy soki owocowe. Owe przysmaki mogą niezauważenie przemycić do naszego organizmu około 16 łyżeczek cukru podczas jednego posiłku.

Wcześniejsze badania dowiodły już, że spożycie dużych ilości cukrów prostych prowadzi do otyłości, rozwoju cukrzycy typu 2 i próchnicy. Jednak praca opublikowana dziś w "Journal of the American Medical Association" po raz pierwszy pokazuje, że cukier zmienia też na niekorzyść naszą gospodarkę cholesterolową.

Zespół naukowców z Emory University (USA) zbadał zwyczaje żywieniowe ponad 6 tys. osób i prześledził poziom dobrego i złego cholesterolu w ich organizmach. Badanych podzielono na pięć grup w zależności od ilości spożywanego przez nich cukru dodawanego do jedzenia.

Okazało się, że poziom dobrego cholesterolu był znacznie niższy wśród osób jedzących produkty z dużą ilością dodanego cukru niż u tych, które spożywały go mniej. Co więcej, kobiety spożywające dosładzaną żywność miały też wyższy poziom złego cholesterolu.

Nadmiar złego i niedobór dobrego cholesterolu znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, przyczyniają się bowiem do rozwoju miażdżycy naczyń, co grozi m.in. zawałem serca i udarem mózgu.

Warto byłoby unikać nadmiernie dosładzanych produktów, nie jest to jednak proste zadanie. Producenci żywności podają bowiem zwykle na etykiecie ogólną ilość węglowodanów, bez podziału na cukry naturalnie zawarte np. w owocach czy zbożach wchodzących w skład produktu. Tymczasem pewna ilość takich cukrów jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Źródło: Gazeta Wyborcza 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz